czwartek, 8 marca 2012

Hiszpania od kuchni - Garbanzos con calabaza

Kuchnia hiszpańska kojarzy się najczęściej (zresztą całkiem słusznie) z paellą, owocami morza i jamón serrano. Swego czasu bardzo mnie zaskoczyło, że tutejsza dieta w dużej mierze opiera się na roślinach strączkowych. Zwłaszcza zimą królują potajes - dania jednogarnkowe na bazie roślin strączkowych i warzyw.

Potajes oprócz tego, że są rozgrzewające, sycące i po prostu smaczne, są bardzo zdrowe. Tak, tajemnica zdrowej śródziemnomorskiej diety nie tkwi tylko w rybach i oliwie z oliwek. Rośliny strączkowe są bogatym źródłem składników odżywczych i w zbilansowanej diecie powinny być ujęte przynajmniej 1-2 razy na tydzień. Tymczasem w Polsce rzadko spotyka się kogoś, kto je gotuje regularnie. Dla przykładu można porównać objętość wpisów na temat ciecierzycy w Wikipedii polskiej i hiszpańskiej.

Zima co prawda odpuściła, ale potaje nadal jest u nas stałym gościem na stole. Dzisiaj garbanzos con calabaza, czyli ciecierzyca z dynią.


Składniki (dla dwóch osób dorosłych i dwójki małych dzieci):

Słoik/puszka cieciorki
Średnia cebula
2 ząbki czosnku
1-2 pomidory
200g dyni
4 ziemniaki
oliwa
ziele angielskie*
liść laurowy
sól, pieprz

Przygotowanie:

Cieciorkę odcedzić z zalewy i przepłukać pod bieżącą wodą. Czosnek i cebulę posiekać. Pomidory umyć, sparzyć, obrać, usunąć nasiona i pokroić w kostkę. Umyć i obrać dynię i ziemniaki, pokroić w kawałki. Do garnka nalać odrobinę oliwy, włożyć wszystkie składniki, dodać liść laurowy i ziele angielskie*. Zalać wodą, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień, przykryć garnek i gotować ok. 20 minut. Na koniec posolić i popieprzyć wg uznania i zostawić chwilę pod przykryciem.

* W oryginalnym przepisie dodano łyżeczkę kminku. Ja kminku nie lubię, więc go nie używam. W jego miejsce - tak po polsku - dodałam ziele angielskie.

6 komentarzy:

  1. my też często jemy fasolę i soczewicę. ciecierzyca z dynią wygląda interesująco:) miałam już kilka podejść do dyni i jakoś mi nie wychodzi, zupa- katastrofa, placki- średnio:/ ale nie dam za wygraną, wypróbuję w tym przepisie! co do kminku, to wyobraź sobie, że w Polsce go nie znosiłam, a tutaj daję do wielu potraw i się przekonałam (ale kminek mielony), odrobina bardzo ułatwia trawienie, zwłaszcza w przypadku roślin strączkowych:]

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie dlatego występuje w niemal każdym przepisie;-) Będę musiała kiedyś spróbować, może też się przekonam. Z dynią też mam zawsze problemy, ale tutaj wyszło super. Zdecydowanie polecam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa jestem jak to smakuje, w przepisie nie ma wszak nic nadzwyczajnego :) Aż muszę kiedyś to przyrządzić :) Tylko weź tu człowieku pamiętaj o cieciorce przy okazji zakupów! :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Jest delikatne w smaku. Wiele potraw (jak np. tortilla) są niewyszukane w składnikach, a w smaku bardzo dobre :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Mieszkam w Madrycie prawie 20 lat-ciecierzycy z dynia nigdy nie jadlam.Z checia wyprobuje to danie.Dziekuje za przepis:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem za rozpowszechnianiem podobnych przepisów. Mój sprawdzony przepis to: Garbanzos con merkén- świetny zamiennik orzeszków ziemnych do chrupania
    Składniki: sucha ciecierzyca, oliwa z oliwek, przyprawy: merkén, mielony czosnek, suszona mielona cebula, sól morska
    Ciecierzycę namoczyć na noc.Wypłukać i ugotować. Ostudzoną polać oliwą z oliwek, posypać dowolnie przyprawami. Piec na blasze ok. pół godziny na ładny złoty kolor. Pycha.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
meta name="sznurkownia-site-verification" content="f17d2c46d29511e191278376"